Fotografia z Photoshopa

W dobie fotografii cyfrowej, po wykonaniu zdjęcia, najczęściej wgrywamy je do komputera. Tu wykonane fotografie poddaje się tak zwanej obróbce cyfrowej. Służą do tych czynności specjalne programy komputerowe. Jedne są mniej skomplikowane, inne prostsze. Można dzięki nim dokonać prostego retuszu lub skomplikowanych operacji graficznych.

Najbardziej znane z takich programów to Photoshop, Corel PhotoDraw, GIMP. Wszystkie służą obróbce cyfrowej zdjęcia. Można na nich poprawić ostrość wykonanej fotografii, zwiększyć kontrast. Zdjęcie można rozjaśnić lub przyciemnić. Można je także odpowiednio skadrować, czyli wyciąć to co nam jest potrzebne, a co nie jest potrzebne odrzucić. Zdjęcie można też powiększyć lub pomniejszyć.

Jednak te programy oprócz prostych funkcji, mają także funkcje zaawansowane i dzięki nim z fotografii można stworzyć niezwykłą grafikę, dlatego nazywa się je programami do graficznej obróbki zdjęć. Zdjęcia można łączyć w dowolny sposób tworząc kolaże, można wycinać elementy i przenosić do innych zdjęć. Można nawet elementy dorysowywać, zmieniać strukturę fotografii i wtedy powstają malarskie odwzorowania.

Programy graficzne do obróbki zdjęć to setki możliwości. Jednak, aby je w pełni wykorzystać, należy je dokładnie poznać i mieć trochę talentu. Grafika utworzona na bazie fotografii ulepsza świat, pokazując go w innym ujęciu. Ale zarazem zniekształca jego pierwotną wizję.

Dodaj komentarz